Wydarzenia

Wykład otwarty: Samobójstwo – fakty i mity

Koło Naukowe Psychologii Polityki zaprasza na wykład otwarty Samobójstwo – fakty i mity. Interdyscyplinarna analiza zjawiska”, który poprowadzi pani Halszka Witkowska, główny inicjator kampanii i członek z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego

W trakcie wydarzenia poruszona zostanie następująca problematyka:
👉 dlaczego samobójstwo to temat tabu?
👉 przesądy i mity związane z samobójcą i jego pochówkiem
👉 współczesne stereotypy dotyczące samobójstwa
👉 czy rozmowa może uratować ludzkie życie?
👉 czym jest symptom presuicydalny?
👉 czym jest postwencja i dlaczego jest ważna?
👉 w poszukiwaniu języka do rozmowy o ludzkiej autodestrukcji
👉 dyskusja

Wykład odbędzie się 24 lutego (poniedziałek) o godz. 13:15 w s. 120 Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Organizatorami wydarzenia są: Koło Naukowe Psychologii Polityki, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne

12 grudnia 2019
Dzień Wykładów Otwartych

Według statystyk WHO w wyniku samobójstwa co 40 sekund na świecie ginie jedna osoba. Daje to około 800 tys. ofiar rocznie. Każda cyfra oznacza zakończone życie, za którym kryje się osobna, unikalna historia. Samobójstwom można zapobiegać, jeśli wystarczająco szybko dostrzeże się niepokojące symptomy, świadczące o pogłębiającym się u kogoś kryzysie psychicznym, oraz podejmie odpowiednie działania pomocowe.

12 grudnia w godzinach 10.00-15.00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego 9 w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem „Gdy życie traci sens… Zachowania samobójcze w grupach podwyższonego ryzyka”, poświęcone zagadnieniu samobójstwa wśród grup charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem zachowań samobójczych. 

Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii
i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby przeciwdziałać zachowaniom autodestrukcyjnym w grupach podwyższonego ryzyka należy poznać źródło czynników sprzyjających pogłębianiu się kryzysu psychicznego. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych dla poszczególnych grup.
Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać
z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

22 listopada 2019
Dzień Wykładów Otwartych

Według danych zgromadzonych przez Dzieła kultury mają wielki wpływ na kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości. Wykreowany w nich obraz świata bywa na tyle sugestywny, że w odbiorcy rodzi się pragnienie, by fikcja się urealniła, by stała się częścią życia. Sytuacja taka miała miejsce po opublikowaniu „Cierpień młodego Wertera”, gdy wielu młodych mężczyzn zdecydowało się pójść w ślady bohatera powieści Goethego odbierając sobie życie. Werter dzięki swojej sugestywnej osobowości wyszedł poza ramy literatury stając się fenomenem o ogromnej skali oddziaływania.

22 listopada w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem: Kultura (l) nie o życiu: samobójstw w zwierciadle kultury poświęcone zagadnieniu samobójstwa i sposobom przedstawiania go w dziełach kultury. Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu. Obecność tego motywu w filmie, literaturze, muzyce, a także coraz częściej w świecie cyfrowym, generuje podjęcie w gronie twórców kultury dyskusji na jego temat. Podczas panelu poddamy
pod rozwagę m.in. wpływ dzieła kultury, poruszającego tematykę suicydalną, na osobę
w kryzysie. Zastanowimy się również, na ile mit przeklętego artysty-samobójcy znajduje swoje odzwierciedlenie w życiorysach twórców.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurującego w Pokoju Wsparcia specjalisty. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

14 października 2019
Dzień Wykładów Otwartych

Według danych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji co roku odnotowuje się około 1000 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Polska pod względem liczby samobójstw wśród małoletnich jest na drugim miejscu w Europie. Dlatego tak ważna jest świadomość skali problemu wśród dorosłych, dla których troska o zdrowie psychiczne młodego pokolenia oraz pomoc w sytuacji kryzysowej powinny być priorytetem.

14 października w godzinach 10:00-15:00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie odbędzie się Dzień Wykładów Otwartych pod hasłem: Edukuj – wspieraj – bądź. Profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy
z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.Adresatami październikowych wykładów są dorośli, którzy mogą, a wręcz powinni, pomóc dziecku lub nastolatkowi w kryzysie psychicznym – zarówno jego najbliżsi, jak i różne instytucje, w tym szkoły i pracujący w nich nauczyciele. Należy robić wszystko, co w naszej mocy, aby skutecznie zapobiegać samobójstwom wśród osób małoletnich.

Aby to robić, trzeba m.in. wiedzieć, w jaki sposób wspierać zarówno dzieci i młodzież w kryzysie, jak i osoby z ich otoczenia. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.
Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.


10 września 2019 – Dzień Wykładów Otwartych

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy” w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 55 w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Wykładów Otwartych. Głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności podstawowej wiedzy na temat zapobiegania samobójstwom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej ilości samobójstw wśród mężczyzn. Wydarzenie Organizuje  Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby skutecznie zapobiegać samobójstwom, trzeba m.in. wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać zarówno z ludźmi w kryzysie, jak i osobami z ich otoczenia. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych. Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.  

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

Plakat wydarzenia

Harmonogram:
10:00 Prof. Brunon Hołyst – otwarcie wydarzenia
10:15 Michał Czernecki i Magdalena Juszczyk – wprowadzenie
10:30 Dr hab. Adam Czabański – Samobójstwa w Polsce – dlaczego mężczyźni?
11:00 dyskusja
11:15 przerwa
11:30 Prof. Agnieszka Gmitrowicz – Diagnoza kliniczna zachowań samobójczych
w populacji męskiej
12:00 dyskusja
12:15 przerwa na lunch
13:00 Mgr Jolanta Palma – Jak pomóc osobie w kryzysie zagrożenia życia?
13:30 dyskusja
13:45 przerwa
14:00 Mgr Małgorzata Łuba – Postwencja – wparcie dla osób po samobójczej śmierci kogoś bliskiego
14:30 dyskusja
15:00 zakończenie


26 czerwca 2019 – Dzień Wykładów Otwartych

Raportować/ratować? Potencjał mediów w profilaktyce zachowań samobójczych

Dnia 26 czerwca 2019 roku w ramach kampanii społecznej Życie warte jest rozmowy w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona Wykładów Otwartych, poświęcona profilaktyce samobójstw w mediach, jej wyzwaniom i możliwościom. Wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Suicydologiczne oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Ludzie w kryzysie są wysoce wrażliwi na bodźce płynące z otoczenia. Silnie oddziałują na nich m.in. medialne komunikaty dotyczące zachowań lub zamachów samobójczych, których charakter i wydźwięk staje się w efekcie niezwykle istotny. Samobójstwa nie można wykreślać ze współczesnej debaty publicznej, trzeba jednak nauczyć się o nim mówić tak, aby nie zwiększać tym samym ryzyka częstszego występowania zachowań autodestrukcyjnych.

Wydarzenie na Facebooku kampanii

Ramowy plan Dnia Wykładów Otwartych dla dziennikarzy i ludzi mediów
10:00 – otwarcie wydarzenia;
10:05 – dr hab. Adam Czabański – Rola mediów w zapobieganiu samobójstwom
11:00 – mgr Katarzyna Bąkowicz – Sposób przedstawiania samobójstwa w mediach polskich i zagranicznych.
Studium przypadku Niebieskiego Wieloryba
12:00 – obiad;
13:00 – dr Andrzej Gawliński – Jak skutecznie walczyć z samobójstwami w sieci?
14:00 – dr. n. med. Anna Baran – Poradniki dla mediów – jak z nich korzystać?
15:00 – zakończenie

Potrzebujesz pomocy? 

800 70 2222 – bezpłatne Centrum Wsparcia dostępne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu | email | czat |

116 123 – bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych, dostępny codziennie od 14.00 do 22.00